Kaméleon

MENÜ

Közönséges kaméleon (más néven európai kaméleon)

Elterjedése:
Afrika északi partvidéke, Dél-Európa, Kis-Ázsia nyugati partvidéke

térkép2

ÉLetmódja:
Magányos állat (a szaporodási időt kivéve). Fákon és bokrokon él, nappal aktív. Ragadozó.

Tápláléka:
Főleg rovarok és pókok, de csigákat és ászkákat is eszik.

Megjelenése:
Fej-törzs-hossza 20-30 cm, farokhossza 20-30 cm. Nyelve akár 30 cm hosszú is lehet, a vége bunkó alakú és ragadós. Egymástól függetlenül tudja mozgatmi a szemeit. Tudja változtatni a színét, de általában barna vagy zöld színű. kaméleon2kameleon 
A különböző kutatások kiderítették, hogy a színváltoztatásnak inkább az egyedek közötti kommunikációban van szerepe és nem a rejtőzködés az elsődleges funkció.
Képes egy ágon  mozdulatlanná merevedni anélkül, hogy elveszítené az egyensúlyát. Ennek során harapófogószerű kezével és lábával kapaszkodik, és hosszú fogófarkát az ág köré tekeri.
Fejének hátsó oldalán egy félkör alakú taréj található. Teste alakjának változtatására is képes: lehet széles vagy karcsú.

Szaporodása:
A szaporodási időszak nyár végén van. A nőstények színe ilyenkor kékes-pirosasra változik. A nőstény egy földbe ásott fészekbe 20-30 tojást rak. Az utódok a rákövetkező tavasszal bújnak ki. A kicsik úgy néznek ki, mint a felnőtt állatok, csak jóval kisebbek. A szülők nem gondoskodnak utódaikról.

Asztali nézet